Míříme do přírody, daleko za město, do lesů, do hor, k řekám a potokům, načerpat sílu do dalších dnů v této ne zrovna přívětivé civilizaci.
Dnes se to na Internetu hemží výrazy „outdoor“. Dříve se tomu říkalo obecně „turistika“. Ať tuto činnost nazvete jakkoli, vězte, že většina lidí, kteří ji pravidelně provozují, se chová jinak. Mají větší úctu k přírodě, k ostatním lidem, k sobě samému. Právě to je hlavním důvodem, proč ji doporučit i vám.
Změna prostředí dělá divy, vypadnout z města a vnímat ten božský klid, střepat se stresu a vypnout mobilní telefon, to je balzám, nad jaký není. Co bychom neměli podceňovat, aby pobyt v přírodě nebyl jen o vynucené námaze? Ž Vždyť si sem přece jdeme odpočinout.
Turistické vybavení
Jsou tři základní věci, bez kterých se neobejdete. Bez kvalitní obuvi, bez pohodlného a vzdušného batohu a bez dostatečné ochrany před povětrnostními vlivy – větrem, deštěm, sněhem a sluncem. Ve zkratce řečeno vše, co to pro nás ovšem znamená?
Většina lidí podniká víkendové nebo jednodenní procházky či túry. Spací pytle, stany, karimatky a další speciální výbavu využívají jen vodáci nebo omezený počet nadšenců, pro něž je outdoor životním stylem. Pro nás ostatní postačí mít přehled o
· Dobrých botách
· Dobrém batohu
· Dobré bundě, pláštěnce, čepici, kalhotách a funkčním prádle
Outdoorové vybavení nepodceňujte, důkladně zkoušejte v kamenném obchodě
Relativně nejjednodušší je volba oděvu, snadno jej totiž můžeme vyzkoušet v kamenném obchodu, prodavači bývají zkušení a mohou nám doporučit nepřeberné množství výrobců, jejichž textilie odolávají povětrnostním vlivům díky speciálním membránám. Stejně tak funkční prádlo podléhá neustálému vývoji, a zda nám dobře padne, k tomu postačí jen krátkodobý pobyt ve zkušební kabince.
Podobně jsme na tom s batohy , jejichž konstrukce je u těch kvalitních výrobků prakticky shodná – anatomicky tvarovaná záda, bederní pás, prsní popruh, dostatek kapes, to vše snadno vyzkoušíme během půl hodiny ve specializované prodejně.
Nejobtížnější krok je pořízení obuvi. Tam totiž zpravidla nestačí projít se po prodejně. V první řadě existuje více typů podrážek a usní, některé jsou tvrdší, vhodné do obtížného kamenitého terénu, ty ohebnější využijete při běžné turistice. Podstatná je opět vodě odpudivá membrána, anatomická stélka, dobře provedené švy, ale především samotná konstrukce boty. Doporučujeme vyhradit si pro nákup obuvi celý volný den. Vyzkoušet více obchodů, raději třeba vybírat z dvaceti druhů, než pak litovat v terénu, s otlaky a puchýři.