Lidé, kteří dostali do vínku mimořádný talent, jsou tak trochu odlišní i v mnoha dalších záležitostech. Někdy se dokonce zdá, že jim mozek skutečně funguje trochu jinak. Stejné je to i s jednou světově uznávanou českou malířkou, kterou svět znal pod uměleckým pseudonymem Toyen.
o I ten, kdo se za znalce umění nepokládá, musí uznat, že její obrazy mají skutečně něco do sebe.
o Dýchne na vás něco, co je těžko definovatelné.
o Stačí se podívat na obraz „Spící“.
– Mimochodem, roku 2009 byl vydražen za úžasných dvacet miliónů korun.
Toyen se narodila v době, kdy ještě ženy za svá práva musely tvrdě a často neúspěšně bojovat. Bylo to dva roky po začátku dvacátého století. S trochou nadsázky by se dalo říci, že se ženy v tehdejší době rozdělovaly na dvě skupiny.
a) Ty, které se tvrdošíjně hlásily k víře svých matek a babiček.
– Žena nemá vlastní mozek a musí poslouchat některého muže z rodiny.
– Ten za ni také ve všem rozhoduje.
b) Ty, které si chtěly vážit samy sebe a získat alespoň nějaká práva.
Je asi jasné, na kterou stranu se hlásila Marie Čermínová.Tak se totiž tato geniální malířka jmenovala skutečným jménem.
Obrazy, nad kterými se tají dech
Marie se lišila od svého raného mládí. Nosila krátce střižené vlasy a s oblibou se oblékala jako muž. Přesto, že se mnoha vlivným lidem tehdejší společnosti jistě nezamlouvala, mnozí ji více než uznávali. Patřil k nim i básník Jaroslav Seifert, který jí zajímavý pseudonym vymyslel. Nikdy však nevysvětlil jeho pravý význam.
o Podle jedné verze je to prý zkratka jednoho francouzského výrazu a podle druhé přesmyčka slov „to je on“.
Ale na tom asi až tak nezáleží. Důležitá je tvorba. A ta je v tomto případě opravdu obdivuhodná. Její obrazy na někoho mohou působit tak, že postavám něco zásadního schází, ale přitom sám obraz je dokonalý. Že by něco chybělo v životě slavné malířky?